За шеста поредна година ще отдадем почит на творчеството на магьосника на словото Йордан Радичков с инициативата „Януари – месец на Радичков“, като тази година инициативата ще се случи в Антарктика, съобщиха от издателството „Нике“, предадоха от БТА.
От там допълват, че благодарение на екипа от българската база в Антарктика и на проф. Христо Пимпирев новите издания на книгите на Йордан Радичков отпътуваха за ледовитите земи на остров Ливингстън. В рамките на месеца участници в базата ни ще организират четения на автора, ще имат прожекция на филма за автора и ще представят испанското издание на книгата му „Барутен буквар“ пред испанската база там.
Изборът на място не е случен. Както добре знаем, един от върховете там носи името на автора. Не само това, но и една от най-важните книги в творческия му път – „Неосветените дворове“, е за пътуванията му до друго ледено кътче на планетата – Сибир. Това е само една малка първа стъпка в новото ни партньорство с българската антарктическа експедиция. Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там и ще обогатим колекцията им с всички чуждоезични издания на автора, поясняват от издателството.
„Той бе не само писател, но и изследовател на нови светове, неслучайно един от върховете на остров Ливингстън носи името на писателя – връх Радичков. Приемаме с радост и гордост месеца на Радичков в базата ни на остров Ливингстън“, споделя проф. Христо Пимпирев, ръководител на българските антарктически експедиции.
Заедно с това, в рамките на „Януари – месец на Радичков“ – месецът, в който си спомняме за творчеството на магьосника на словото, ще се появят нови издания на две от най-важните книги, свързани с творчеството на Радичков. Това са изключителната книга-първообраз на великолепния пътепис за Сибир на Йордан Радичков – „Сибирски тетрадки“, и специално селектирани интервюта с автора. Не само това, но и една от най-красивите и интересни книги – „Сибирски тетрадки“, е с твърди корици и с илюстрациите на София Попйорданова.
„Сибирски тетрадки“ представляват записките, които авторът води по време на пътуването си из сибирските земи през 1963 година. Това пътуване довежда до написването на един от най-важните в българската и световна литература пътеписи – „Неосветените дворове“, който привлича вниманието на европейската литература към писателя. Произведението е първата българска творба, която се появява в най-престижното френско издателство Gallimard.
И макар „Неосветените дворове“ да е един добре познат текст, записките на автора досега никога не са били издавани в толкова пълен вид. „Сибирски тетрадки” представляват непосредствените впечатления на автора от сибирските земи. Авторовото съзнание рисува едни изключителни картини в малките и невзрачни тетрадки, които се оказват единственото оцеляло доказателство за творческия процес на Йордан Радичков. И читателят се смайва пред силата на перото, красотата на думите и проницателността на вътрешния поглед на писателя.
Текстът е с такъв заряд, че напълно заслужено излиза в самостоятелно книжно тяло, което може да бъде разглеждано като отделен текст. Текст, написан на един дъх с една неподправена и изключителна дълбочина, отбелязват от издателството.
И допълват, че „Йордан Радичков. Интервюта“ събира най-интересните разговори с писателя в период от началото на 60-те до средата на 90-те години. Книгата представя 24 разговора за телевизия и печатна преса, и снимки из живота на автора.
В разговорите Радичков говори за детството си, за семейството си, за фантастичните си, почти нереални ранни спомени, за фолклора, театъра, литературата, за българската душа и за душата на родната му страна. „Човек трябва да е убеден, че има огромни сила и енергия у себе си, че може да хване целия свят ей тъй, в шепата си, че вода да пусне. И колкото повече съхрани това безумие, този оптимизъм и огромна вяра – толкова по-дълго ще съхрани себе си. Естествено, животът взема ръбовете, позаглажда, както се заглаждат речните камъни, но колкото по-дълго е това единоборство с всичко, което се изпречва по пътя му, толкова по-далеко стига човекът“.
Разговорите с интервюиращите, които споделят, че „за да интервюираш Йордан Радичков, се иска голям кураж и сигурно немалка доза лекомислие“, представят една изключително картина на личността на писателя. Отговорите на всевъзможните въпроси идват винаги поднесени с известното чувство за хумор на автора и голямата му любов към човека, отбелязват от издателство „Нике“.